כללי

Made in Israel 100%

כשהקמתי את anjaly החזון שלי היה לייצר Made in Israel 100%. האפשרות לבוא למפעל ולעשות פיתוחי בדים, להגדיל ולחזק תעשייה שנכחדת התגלו מאוד מהר כחלום נאיבי על גבול הילדותי, אף אחד מהמעט מפעלים שעוד עבדו כאן לא הסכימו להביא עבורי חוטים אורגניים טבעיים. גם כשפגשתי את קובי ממפעל הסריגים בקריית גת התגובה הראשונית שלו הייתה – "אני לא עובד עם חוטים כאלה, זה רק עושה בעיות ומה רע בכלל לעבוד עם אקרילן וכותנה" ורק בזכות נדיבות ליבו הוא הסכים להיכנס איתי להרפתקה.

על כל מוצר חדש יש לנו פרפורים של התחלה, אבל העונה הצליח לנו לייצר סריג שאל חורפי במבנה אריג הרינגבון קלאסי, במגע קשמירי מפנק במיוחד. כל בוקר כשאני מניחה אותו עלי, הוא אחד מאותם הדברים הקטנים שמשמחים את הלב.

רצינו לספר לכם קצת על המפעל הכמעט יחידי בארץ שעוד יכול לסרוג כאן וקובי בעליו של מפעל סריגי הדרום הסכים לספר לנו אודות המפעל ומצב תעשיית הסריגים בארץ נכון להיום. קובי מספר שכמפעל פה בארץ מאוד קשה להתחרות בייצרניות החזקות בחו"ל, עם דגש על סין וטורקיה, הוא מציין שטורקיה מתמודדת מאוד חזקה בתעשייה. החברות הללו מספרות מחירים מאוד זולים ואנחנו כיצרנים בארץ לא יכולים להתחרות מולם, כאשר ההוצאות שלנו רק הולכות וגדלות: חומרים הגדל, המשכורות, השכירויות, הכל עולה. אך עדיין אני לא יכול להרשות לעצמי להעלות מחירים כלפי הלקוחות שלי מהסיבה שהם לא יוכלו להרשות לעצמם לשלם מחיר יותר גבוה.

"הייחודיות שלי בתוך הענף היא שמה שהמעצבת חולמת בלילה אני מייצר לה ביום". באים אלי מעצבים ומעצבות, סטודנטים ובוגרים ועוד קהל לקוחות והם יודעים שאני שומר להם אמונים, כלפיהם וכלפי הדגם, זאת אומרת שאם הם מייצרים אצלי דוגמא אין סיכוי שלאחר מכן אני מוכר אותה לחברה אחרת. עברו אצלי מעצבים רבים ובעבר גם חברות גדולות כמו למשל גולף. המפעל הוקם לפני 50 שנים על ידי אבא שלי, הוא הגיע לתחום דרך מפעל בגיר שעבד בו קודם לכן. כעצמאי בתחום הסריגה קודם החל לעבוד עם מכונות ידניות ולאחר מכן שידרג את הייצור כשרכש מכונות אלקטרוניות. לפני 26 שנים הצטרפתי לעסק לעבוד תחת אבי, ולפני בערך 8 שנים העסק הפך פחות ופחות רווחי, אבי הציע לי לקחת את העסק או שהוא מחליט לסגור אותו לחלוטין.

היום לקוחות רבים שלי הם מהמגזר הדתי ובנוסף מעצבות עצמאיות ומעצבים צעירים. כל מי שמגיע לייצר אצלי נמצא בשליטה מלאה על הנעשה. מעצב נותן לי ציור או דוגמא ואנחנו יושבים על המכונות ומתרגמים את הציור לדוגמא סרוגה. אני לא לוקח תשלום נוסף עבור פיתוח רעיוני ופיתוח דוגמאות ואני מספק דוגמאות במהירות לעומת חברות חיצוניות שעובדות בחו"ל, יתרון מובהק בתעשיית האופנה שמתקדמת מהר מעונה לעונה וצריכה לעמוד בלוחות זמנים מדוקדקים.

הסורג שלי גבי הוא אחד האנשים המקצוענים ביותר בתחום הסריגה, לדעתי ברמה עולמית. גבי היה האחראי על תחום הסריגה במכונות במכללת שנקר שנים רבות. חשוב לי לציין שיש לנו מגוון רחב של מכונות שיודעות לייצר בדים בעוביים שונים. מכונת 12 גייצ' יודעת לייצר בדים דקיקים ואילו מכונת 5 גייצ' מייצרת סריגים עבים.

אני חייב לומר שזו הייתה אחת השנים הקשות ביותר שהיתה מבחינת עבודה, כיום יותר מתמיד מורגשת התחרות במחירי המאוד נמוכים שהרשתות הגדולות מציעות. זה ענף מאוד מאוד קשה ואני יכול להגיד בפה מלא שאין סיכוי שהייתי מכניס את הילדים שלי לתחום.

עבורנו, האפשרות שעדיין אפשר לייצר כאן טקסטיל ייחודי למרות שהיא מוגבלת משמחת ואפילו מהווה יתרון מותגי שמאפשר לפתח ולרענן כל הזמן את השפה האישית של המותג.
ועל כך אני מודה לקובי.