כללי

תזונה בריאה

יותר ויותר אנשים מגלים כיום את תרומתה הרבה של תזונה טבעית לשמירה על בריאותנו הכללית ואיכות חיים גבוהה. לכן את המדריך הבא, בחרנו להקדיש להסברת האופן שבו תזונה בריאה וטבעית משרתת את בצורך לשמור על נפש בריאה בגוף בריא, מתפקד וחיוני, שכל מערכותיו פועלות באופן מיטבי. לטובת העניין, נספק לכם גם מספר טיפים מועילים ומעולים לאכילה נכונה ובריאה, שתתמוך גם במטרות הספורטיביות שהגדרתם לעצמכם.

נפש בריאה בגוף בריא – המקום שבו הכל מתחיל

התזונה הנפוצה בעולם המערבי המודרני, כוללת מזונות מעובדים רבים, העשירים בכימיקלים, רכיבים סינתטיים, חומרי הדברה, שומן, סוכר, כולסטרול ושאר אלמנטים מזיקים, אך נעדרים רכיבים תזונתיים חיוניים ובסיסיים. למרבה הצער, צריכת מזון מעובד בכמויות ועל בסיס קבוע, היא בין גורמי התחלואה העיקריים בעולם כיום. מחלות קטלניות רבות כגון סוכרת, לחץ דם, עודף כולסטרול, אוטם שריר הלב, מחלות כלי דם ואף סרטן, שויכו זה מכבר להרגלי אכילה שאינם בריאים. בהתאם לכך, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מגפה זו היא לאמץ הרגלי אכילה מאוזנים וטבעיים יותר, שיאפשרו לגופנו לרפא את עצמו, להגן על עצמו מפני מחלות שונות ולשמור על מערכותיו במצב אופטימלי לאורך זמן.

 

מהי התזונה הבריאה והמאוזנת ביותר עבור האדם?

התזונה הבריאה והמומלצת ביותר עבור בני האדם, הינה תזונה טבעית שמקורה במזונות צמחיים טריים, שלא עברו תהליכי עיבוד לסוגיהם ואינם כוללים רכיבים מן החי או מרכיבים סינתטיים. אין זה מקרי כי תזונה צמחית נקיה כזו, נחשבת כחלק בלתי נפרד ומשמעותי מאוד מעקרונות הרפואה ההוליסטית, הנטורופתיה, התזונה קלינית, הרפואה סינית, האיורוודה, גישת הבריאות הטבעית ושיטות ריפוי טבעיות נוספות. השאיפה בכל השיטות הטיפוליות הללו, היא לצרוך כמה שיותר מזונות המזינים את הגוף ברכיבים הנחוצים לו, על חשבון צריכת המזונות שגוזלים מהגוף את הויטמינים, המינרלים והחיוניות שלו, לשם פירוקם.

 

החשיבות של בחירת השיטות הנכונות להכנת המזון שאנו צורכים

על מנת ליהנות מכל היתרונות הבריאותיים הנלוים לצריכה של מזונות טריים מהצומח, חשוב להקפיד על הכנה של האוכל באופן שיאפשר לשמור על כמה שיותר מהאיכויות שלו בתהליך הבישול, האידוי או האפייה. כדי להימנע מאובדן של ויטמינים, מינרלים או אנזימים חיוניים הנמצאים במזונות שאנו אוכלים, מומלץ להקפיד על שיטות מתאימות לבישולם כמו אידוי, צלייה או יבוש ולהימנע משיטות כמו טיגון המוסיפות למזון שומן מעובד בכמות גדולה, או בישול במים – שבו חלק ניכר מהנוטריאנטים נותרים במי הבישול במקום במזון הנאכל.

 

תזונה מאוזנת חיונית לא רק לשיפור הבריאות הפיזית

הבסיס לריפוי הגוף באמצעים טבעיים הוא הוליסטי ומבקש להתייחס לכלל גורמי החולי האפשריים בגוף האדם ובנפשו, ובכלל זה: תזונה לא בריאה המובילה לחוסרים תזונתיים, משתנים סביבתיים ו/או חברתיים, גורמים פיזיים, גורמים נפשיים, וכיוצא באלו. לכן בבואכם לשנות את הרגלי התזונה שלכם, התבוננו על גופכם, נפשכם ורגשותיכם כמקשה אחת ובדקו כיצד כל שינוי שאתם מבצעים, משפיע עליכם בכל אחד מן המישורים הללו – ביחד ובנפרד.

 

טיפים מועילים לאכילה נכונה ובריאה

ישנם כמה עקרונות מפתח טיפוליים שעליהם נשענת ההמלצה לצריכת מזונות טבעיים ככלי תרפויטי:

  • הימנעו מצריכת מזונות מעובדים ועתירי סוכר לבן, קמח לבן, שומן מהחי ומרכיבים אלרגניים.
  • הקפידו על צריכת מזונות טבעיים בצורתם השלמה – בין אם מדובר בפירות, ירקות, אגוזים, זרעים, קטניות ודגנים מלאים.
  • פתחו את היום בלגימת 2 כוסות מים חמימים עם כפית סילאן, מיץ מחצי לימון וכפית שמן זית. משקה זה יסייע למערכת העיכול שלכם להתנקות ויעודד את חילוף החומרים בגופכם.
  • לעסו טוב טוב את מזונכם כדי להבטיח עיכול מיטבי ותחושת שובע.
  • השתדלו מאוד לסיים לאכול לא מאוחר מהשעה שבע בערב, מאחר ובשעות הלילה תפקוד מערכת העיכול אינו אופטימלי.

 

בשורה התחתונה

במדריך זה סקרנו כמה טיפים חשובים שיסייעו לכם לקיים שגרת חיים מאוזנת ובריאה יותר. אולם אם חשוב לכם לשמור על הגוף והנפש במצב אידיאלי באמת, חשוב לאמץ הרגלי תזונה בריאים וטבעיים, בשילוב עם פעילות גופנית סדירה, מחזקת, מאזנת ומגמישה כמו יוגה או פילאטיס, בתדירות של פעמיים בשבוע לפחות. פעילות כזו תתרום לשמירה על בריאותכם הפיזית והנפשית כאחד, לאורך שנים רבות.

 

לצפייה בקטלוג בגדי היוגה והפילאטיס של Anjaly העשויים בדים טבעיים, נעימים, אווריריים, נוחים ונושמים, הכנסו לכאן.