כללי

קוסמטיקה טבעית

בשנים האחרונות, מוצרי טיפוח טבעיים ותכשירים שמקורם ברוקחות טבעית אורגנית,
תפסו לעצמם מקום של כבוד על המדפים ברשתות הפארם וחנויות הטבע, כמו גם בסל הקניות של צרכני מוצרי הקוסמטיקה והטיפוח. זאת הודות לגידול במספר הצרכנים שמצפים ממוצרי הפארם שהם רוכשים להיות ידידותיים לסביבה ואתיים במונחי סחר הוגן. אם גם אתם מעוניינים ברכישת מוצרים קוסמטיקה טבעיים משיקולי אתיקה ואחריות סביבתית, ודאי תשמחו לגלות שהבחירה בקוסמטיקה טבעית תשרת אתכם גם בפן הבריאותי והאסתטי, כפי שנסביר בשורות הבאות.

במה נבדלים מוצרי הקוסמטיקה הטבעיים ממוצרי הטיפוח הקונבנציונליים?

מוצרי קוסמטיקה רבים הנמכרים ברשתות הפארם, מכילים אחוז גבוה של רכיבים מבוססי נפט, ועשויים גם לכלול רכיבים כימיים רעילים כמו אוקסיבנזון, פתלטים או פרבנים. זאת בשונה ממוצרי טיפוח אורגני לפנים כמו קרם לחות אורגני לפנים או סרום אורגני לפנים אשר רשימת הרכיבים שמהם הם עשויים כוללת מינרלים, תמציות צמחים טבעיות ואורגניות, רכיבים מאצות או מיקרואורגניזמים, וכן חומרים המהווים תוצר לוואי של המקורות הללו. תערובות אורגניות המורכבות מרכיבים טבעיים כגון תמציות צמחים ושמנים אתריים, עוזרות באופן טבעי להזין, ללחח, להעשיר ולהגן על העור, בשונה מאותם רכיבים סינתטיים שנמצאים במוצרי הטיפוח ה"רגילים", שעלולים להסב נזק מצטבר לגופנו. בנוסף לכך, עצם העובדה שבקוסמטיקה הטבעית והאורגנית מצויים רכיבים ברי קיימא, מתכלים ואורגניים, מסייעת לצרכן המוסרי להרגיש בנוח עם בחירתו במוצר, בידיעה שמדובר בחומרי גלם שייטיבו לא רק עימו אלא גם עם הסביבה.

מעבר להגנה והטיפוח הטבעי שמוצרי הקוסמטיקה הטבעיים והאורגניים מעניקים לעור שלנו, הם תורמים גם לשיפור רווחתנו הרגשית. מוצרים אלו המצטיינים בניחוחות טבעיים נפלאים ומרעננים לצד מרקמים עדינים, גורמים לנו לחוש מחוברים יותר לטבע ולאדמה, ומעוררים את כל החושים שלנו. לא במקרה שמנים אתריים טבעיים רבים העשויים מצמחים כגון לבנדר, ורד או מנטה, משמשים בארומתרפיה. זאת מכיוון שהם מסייעים להחיות, להרגיע ולהרפות את גופנו.

 

המקום שבו קיימות ואתיקה נפגשות

מקורם של מרכיבים רבים אשר משמשים בקוסמטיקה הקונבנציונלית, הוא בכרייה נרחבת, של נפט, בעופרת או אלומיניום, המזיקים לסביבה ומסכנים את חיות הבר. להבדיל מהחומרים הפטרוכימיים שמקורם בתעשיית הנפט, החומרים הטבעיים והאורגניים הנמצאים בשימוש בתעשיית הקוסמטיקה האורגנית, בעיקר מגיעים מגידול של צמחים ופרחים שאינו מזיק לסביבה ואף תורם לה. השימוש במגוון נרחב של חומרים טבעיים ואורגניים, גם נשען על מאמצי שימור של המגוון הביולוגי ובתי הגידול של חיות הבר וגם תורם להם. זהו ללא ספק מנגנון של "יד רוחצת יד" שבו תהליך הייצור מתבצע בהרמוניה מלאה עם הטבע, הכולל הקפדה על שימוש בחומרי אריזה ידידותיים לסביבה ומתכלים.

מלבד הגבלת השימוש בפלסטיק באריזות והקפדה על שימוש בחומרים ממוחזרים, מותגי יופי טבעיים ואורגניים רבים עוד מגדילים לעשות ודואגים לפתח פתרונות חדשניים התורמים להפחתה משמעותית מאוד של כמות חומרי האריזה והפסולת במוצרים שלהם. במסגרת זו מפותחים מוצרים שונים שאריזותיהם ניתנות למילוי מחדש ושימוש חוזר, התורמים גם להפחתת עלויות השימוש במוצר במצטבר.

מלבד שיקולים הנוגעים למרכיבי המוצר וחומרי האריזה שלו, ההשלכות הסביבתיות של השימוש במוצרי הקוסמטיקה בשלבים שלאחר צריכתם, מהווה שיקול מהותי נוסף עבור רבים מהצרכנים. מוצרי פארם קונבנציונליים רבים (ובפרט מוצרי ניקיון ומשחות שיניים) כוללים חלקיקים קטנים של מוצק שאינם מתכלים. אלו לרוב מגיעים אל האוקיינוסים ומקווי המים הטבעיים, באמצעות הצנרת בביתנו ומסכנים את בעלי החיים והאורגניזמים החיים בהם. כאשר אנו רוכשים מוצרים טבעיים בעלי תו תקן המשמש לסימון מוצרים אורגניים, פירושו כי המוצר אינו מכיל חלקיקי פלסטיק מזיקים מסוג זה.

 

הרבה יותר מסתם קוסמטיקה: הממד האתי והחברתי של השימוש במוצרי טיפוח מהטבע

מותגי יופי טבעיים ואורגניים הם לרוב עסקים קטנים ובינוניים, בעלי שרשרת ייצור מקומית. רכישת מוצרים מתוצרת מקומית, מסייעת לקצר את שרשרת האספקה של המוצר ובכך תורמת לחיסכון באנרגיה והפחתת הזיהום הכרוך בייצור המוצר ומכירתו.

בנוסף לכך, מקורם של חומרי הגלם המשמשים ביצירת מוצרים קוסמטים טבעיים ואורגניים, הוא במקרים רבים, בקהילות חקלאיות במדינות מתפתחות. באמצעות יצירת שיתופי פעולה בין יצרני הקוסמטיקה הטבעית לבין מגדלים מקומיים של תוצרת אורגנית הפועלים בשיטות חקלאות מסורתיות וברות קיימא, מותגי הקוסמטיקה הטבעיים תומכים גם בפיתוח סוציו אקונומי של קהילות אלו תוך הבטחה שהמרכיבים הטבעיים במוצריהם מופקים בצורה אתית וידידותית לסביבה.

אין זה מקרי שמותגי קוסמטיקה טבעיים ואורגניים בינלאומיים ופורצי דרך, נשענים על שותפויות ארוכות שנים עם חקלאים מקומיים במדינות בכל רחבי העולם. באופן זה הם תומכים באופן פעיל בפיתוח החברתי של קהילות מקומיות, באמצעות פרויקטים של טיפוח אורגני, ומאפשרים לצרכן הסופי ליהנות ממוצר איכותי הרבה יותר.

 

בשורה התחתונה

מעוניינים ברכישת מוצרי טיפוח טבעיים ואורגניים באיכות יוצאת דופן? בקרו בקטלוג מוצרי הלייף סטייל והאביזרים שלנו והתכוננו להתאהב. בואו לבקר!