סינטטי או טבעי?

 

האם ראוי לייצר ולמכור בגדי ספורט מחומרים סינטטיים לאימון יוגה?

בעקבות מחאת האקלים.

בגדי ספורט הם כבר חלק בלתי נפרד מעולם האופנה, ואפשר להבחין בהתכתבות ביניהם לבין עולם האופנה העילית. מותגי ספורט גדולים הרחיבו את העשייה שלהם תוך שיתוף פעולה עם מעצבי אופנה, והפכו את בגדי ספורט למוצר חובה לכל מותג הרוצה לקחת חלק בעוגה הצרכנית.

במקביל, עולם היוגה התפתח ונהיה מענף איזוטרי לענף קונבנציונלי, שלא לומר טרנדי. כל מותג ספורט מפתח קולקציה ייעודית ליוגה, לפעמים גם הסיפור השיווקי נשען על עולמות התוכן של היוגה, תוך שימוש במיטב הטכנולוגיות הטקסטיליות שפותחו עבור עולם הספורט.

השאלה הגדולה היא האם ההתייחסות לענף היוגה כענף ספורט נוסף היא נכונה?

יוגה בחלקה היא אמנם פעילות עם הגוף, אבל נקודות המוצא והתכלית שלה אינן קשורות

לעולם הספורט הנמרץ והישגי.

האם נכון לייצר וללבוש בגדי ספורט סינטטים, כאלו העשויים מפולימרים כימיים עמידים ולא נושמים, לענף שמהותו תשומת לב, רגישות והקשבה? ענף שבסיסו נבנה על הקשר בין נשימה לתנועה, בין עולמנו החיצוני לעולמנו הפנימי?

העור הפוגש את הבגד הוא גם זה שמבודד בין העולם החיצון לאיברים הפנימיים, והוא גם אחד מחמשת איברי החישה. האם להלביש עליו ״יריעת ניילון״ מעוצבת?

זהו דימויי שלכאורה נשמע מוגזם, אבל הוא נכון ומדוייק.

בדים סינטטים הם תולדה של תעשיה מעניינת, כימיה מודרנית, מרקחת של חומרים שונים לכדי חוטים המדמים סיבים טבעיים כגון משי וכותנה. מדובר בתעשייה שהביאה למהפכה צרכנית של ממש אשר יתרונותיה במחיר ובמהירות הייצור.

האם בגד המיוצר מחומר כימי וסינטטי בא בכפיפה אחת עם הבחירה בתרגול יוגה?

בגדי תרגול העשויים מפוליאסטר (כמו הדרייפיט למשל) הינם צמודים, מחטבים ומנדפי זיעה, וכנראה מקלים על רצי המרתון ולוחמי הקיקבוקסינג. אבל בשיעור יוגה הדבר עלול לחטוא למטרה.

העבודה הגופנית שנעשית ביוגה מהווה בסיס והכנה לגוף להיות מסוגל לשבת בנינוחות, להיכנס למנחים שיאפשרו מבט פנימה, לתת מקום לתשומת לב לנשימה, לאפשר הרפיית מתחים ושלווה.

כאשר יש מאמץ והגוף מזיע אין צורך לנדף. כאשר מדברים על נשימה גם העור צריך לנשום. כשהבד אטום (עשוי פוליאסטר, ניילון וכו') אין לגוף את האפשרות לנשום ולשחרר.

בהיבט המוסרי אקולוגי, בגדים סינטטים נשארים לנצח. תעשיית האופנה על מוצריה המהירים והזולים עושה שימוש בחומרים רעילים ולא מתכלים.

בדומה למאבק למען צמצום השימוש בשקיות הניילון, יש לתת את הדעת גם על טייץ ניילון מחטב אשר לאחר שיסיים את תפקידו במלתחה לא יתפרק גם בעוד מאה שנה.

 

 

קישור לוידאו מענין עם מידה נוסף על ייצור פוליאסטר – https://www.youtube.com/watch?v=fNdsOraykNI

 

 

Similar Posts

סיפור של עיצוב חדש

Tie dye הינה שיטת צביעה ידנית בה יוצרים דוגמאות צבעוניות בבד על ידי איסוף חלקים מהבד וקשירתם בחוזקה בחוט ולאחר מכן טבילה או צביעה חלקית של אזורים שונים.  לאחר הייבוש, הבד נפרק וחושף עיגולים, נקודות ופסים לא סדירים.  ניתן לייצר דוגמאות צבעוניות על ידי קשירה וטבילה חוזרות ונשנות בצבעים נוספים. שיטת ידנית זו, המקובלת בהודו […]

Yaara Benbenishty x Anjaly Re Collection

שיתוף פעולה מיוחד לכבוד קולקציית הכותנה הממוחזרת שהשקנו לאחרונה עם יערה בנבנישתי, דוגמנית ויוצרת תוכן בהווה, שעשתה שינוי גדול בחיים וחיה היום בתאילנד, חיים אקולוגיים, מודעים וטבעוניים. יחד עם יערה יצרנו סרט על העקרונות והערכים שליוו אותנו בתהליך היצירה והעבודה על הקולקציה. בחרנו את הלוקיישנים יחד בשלט רחוק, ובנינו את הוידאו לכדי יצירה אחת שמציגה […]