כללי

סוגי בדים טבעיים

עולם האופנה של ימינו, נוטה יותר מתמיד לכיוון של שימוש בסוגי בדים טבעיים ובני קיימא כמו כותנה אורגנית ובמבוק. במדריך שלפניכם לתייחס לכמה מהבדים הללו על יתרונותיהם ונסביר כיצד הבחירה בבדים אורגניים יכולה לסייע לסביבה.

5 סוגי בדים טבעיים שכדאי להכיר

ישנם מספר סוגים של בדים טבעיים, הנמצאים בשימוש תכוף בתעשיית הטקסטיל והאופנה מזה עשורים רבים, כמו כותנה ופשתן, בעוד שסוגים מסוימים של בדים המיוצרים ממקורות טבעיים, כמו בד על בסיס במבוק ובדי טנסל ומודל, אשר הולכים ותופסים להם מקום של כבוד בתעשיית האופנה האקולוגית של השנים האחרונות. את כל אלו נסקור בהרחבה בשורות הבאות.

 

בד כותנה אורגני:

כותנה היא הבד הנפוץ ביותר בשימוש בתעשיית האופנה מזה עשורים רבים ולא במקרה. מדובר בחומר גלם טבעי ונעים במיוחד למגע, המצטיין באלסטיות, אווריריות, רכות וורסטיליות. למרבה הצער, גידול יבולי כותנה, משפיע באופן הרסני ביותר על הסביבה, עקב השימוש הנרחב בחומרי הדברה וכימיקלים רעילים ופוגעניים בשדות הכותנה. אלו פוגעים בבריאות הקוטפים, מזהמים את הקרקע ומקורות המים ולבסוף אף נותרים על הבד שאנו לובשים. בנוסף לכך, גידול כותנה כרוך גם בצריכת מים עצומה הפוגעת כשלעצמה בכדור הארץ. לכן יצרני בגדים רבים בוחרים כיום לעבור לשימוש בכותנה אורגנית, שגידולה כרוך בהרבה פחות נזקים סביבתיים, שכן היא מגודלת ללא צורך בחומרי הדברה וכימיקלים מזיקים, תוך השקייה חסכונית יותר, ועם זאת – שומרת על רמת איכות ועמידות גבוהה ביותר.

 

בד פשתן:

פשתן הוא סוג נוסף של בד טבעי, המיוצר מהסיבים של גבעולי צמח הפשתן. מדובר בבד הנמצא בשימוש בתעשיית הטקסטיל מזה כעשרת אלפים שנים, אולם בתעשיית האופנה המודרנית השימוש בו אינו שכיח במיוחד לאור עלות הייצור הגבוהה של בד זה והטיפול שהוא מצריך. אולם למרות אלו לבד פשתן יש כמה מאפיינים ייחודיים שבעינינו הופכים את השימוש בו לכדאי במיוחד:

 • יכולת ספיגה, ייבוש מהיר ונידוף.
 • יכולת בידוד טרמית גבוהה.
 • תכונות אנטי אלרגניות
 • תכונות אנטי בקטריאליות
 • תכונות אנטי ספטיות
 • אנטי סטטיות
 • יכולת ספיגת צבעים גבוהה המעניקה לבד ססגוניות יוצאת דופן

 

בד מבמבוק:

במבוק נחשב כחומר גלם חדש יחסית בתעשיית הטקסטיל. הבד המיוצר מצמח הבמבוק, מתהדר בברק טבעי המזכיר את הזוהר של בד משי, לצד אווריריות ומגע רך ונעים מאין כמוהו. סיבי בד הבמבוק הם אווריריים ונושמים בהרבה מכל סוגי הבד הטבעיים האחרים, ולכן בד זה נחשב כחומר גלם מעולה לייצור של בגדי ספורט, בדגש על אופנת יוגה ובגדי פילאטיס, המותאמים היטב למזג האוויר הישראלי ולפעילות גופנית המצריכה חופש תנועה ונוחות אופטימלית.

 

בין יתרונותיו הבולטים ביותר של בד מופלא זה ישנה האנטי בקטריאליות הגבוהה שלו, בנוסף להיותו ידידותי מאוד לסביבה, הודות לצריכת המים המועטה שלו, היעדר הצורך בחומרי הדברה ודישון בגידולו ומהירות הצמיחה המרשימה של צמח הבמבוק שמבטיחה שהגידול יהיה זמין תמיד. בנוסף לאלו, צמח הבמבוק צומח בצפיפות גבוהה ולכן שטח הקרקע הנחוץ לגידולו מצומצם ביחס לזה הנדרש לגידולי טקסטיל אחרים.

 

בד טנסל או בד מודאל:

טנסל ומודל הם שני סוגים טבעיים של בדים שנכנסו לשימוש בעת האחרונה, ומבוססים על שיטות חדישות ומתקדמות לעיבוד של עצים וחומרים אורגניים מסוגים נוספים. מדובר בסריג פורץ דרך במונחי הגנה על המשאבים הטבעיים של כדור הארץ. בדים אלו מיוצרים מעצים אשר גדלים ביערות ייעודיים תחת תהליכי בקרה מחמירים, וגם תהליך הייצור שלהם, נחשב חסכוני במיוחד באנרגיה, בלתי מזהם וכזה הכרוך בטביעת רגל אקולוגית נמוכה ביותר. גם מבחינה צרכנית, בדים טבעיים אלו מגיעים עם כמה יתרונות משמעותיים מאוד ובהם:

 • אווריריות ויכולת נידוף גבוההץ
 • אנטי בקטריאליות
 • מגע נעים להפליא
 • עמידות יוצאת מן הכלל

 

מה עומד מאחורי הבחירה שלנו בבגדים מבדים טבעיים ואורגניים?

אנו מאמינות כי רכישת בגדים המיוצרים מבדים טבעיים ואורגניים, היא בחירה סביבתית ראויה, שמשרת גם את האדם הלובש את הבגד ומאפשר לו לתרגל יוגה ופילאטיס בנוחות מקסימלית, תוך מזעור החותם שאנו מותירים על הסביבה למינימום האפשרי. בהתאם לכך, מוצרי אנג'לי עומדים בתקן GOTS לבדים טבעיים ואורגניים, המבטיח כי כל הפריטים הנמכרים בחנות מיוצרים מכותנה אורגנית איכותית ומבד במבוק אורגני עמיד, נעים, נושם וטבעי.

 

לצפייה בקולקציית פריטי הבמבוק המיוחדת שלנו – הקליקו פה.