כללי

מיחזור בגדים

מתלבטים מה לעשות עם הבגדים הישנים שלכם? חכו רגע! לפני שאתם ממהרים להשליך אותם לפח, כדאי לשקול את האלטרנטיבה הידידותית לסביבה של מיחזור בגדים. על הדרכים השונות למחזור בדים והתועלות הרבות הגלומות בבחירה למחזר מוצרי טקסטיל, נפרט בסקירה שלפניכם.

התועלות הרבות הגלומות במיחזור טקסטיל

הידעתם? בגדים מהווים כ- 6% מכלל הפסולת המיוצרת במשקי בית מודרניים. למרבה הצער, הטמנת טקסטיל משחררת גזי חממה מזיקים התורמים להתחממות כדור הארץ, ועלולה גם לזהם את הקרקע, המים והאוויר בכימיקלים מסוכנים. מי היה מאמין שהשלכת פריטי לבוש שאינם בשימוש יכולה לגרום לנזק סביבתי חמור כל כך? החדשות המעודדות הן, שבאמצעות שינוי פשוט בהרגלים שלנו, ניתן למזער את הפגיעה בכדור הארץ באופן ניכר ועל הדרך – לסייע לאנשים אחרים ליהנות מהפריטים שאיננו זקוקים להם עוד.

 

הדרכים השונות למיחזור בדים

ישנן דרכים רבות למחזר בגדים, בהתאם למצבם, החל מתרומת בגדים, דרך הפיכת הטקסטיל לחומר דישון (קומפוסט), עובר במיחזור הבד לטובת יצירת מוצרים חדשים ועד ייעוד הפריטים שאינם בשימוש עוד לשימוש חוזר (Upcycling). כך או כך, זריקת בגדים צריכה להיות המוצא האחרון בלבד, לאור הנזק הסביבתי הרב שפסולת טקסטיל מייצרת ובייחוד כשמדובר על טקסטיל סינטטי.

 

לאן ניתן להעביר בגדים למחזור?

מכירים את הביטוי "הזבל של האחד הוא הזהב של האחר"? ובכן, כשמדובר על בגדים, אין דבר נכון יותר. גם אם החלטנו שהגיע הזמן לרענן את המלתחה ולהיפטר מבגדים ישנים או כאלו שאינם מתאימים לנו עוד, אין פירושו שאדם אחר לא יוכל ליהנות מהם מאוד.

ישנן כמה וכמה דרכים שבהן תוכלו להעניק לבגדים הישנים שלכם מחזור חיים נוסף – ולספק לאנשים אחרים הזדמנות להפיק מהם תועלת:

 1. תרומה:
  תרומת בגדים ישנים לחנויות יד שנייה או עמותות, היא האופציה המועדפת עלינו בכל הנוגע למיחזור בגדים. ישנן עמותות שאוספות פריטי לבוש משומשים במצב סביר ודואגות להעביר אותם לנזקקים. גם מקלטים לבעלי חיים שמחים לקבל לעתים קרובות פריטי טקסטיל כמו מגבות וסדינים ישנים, המשמשים לריפוד כלובי חיות מחמד, לייבוש כלבים לאחר רחצה ועוד.
  בנוסף, קיימות מיכליות לאיסוף בגדים, הפרושות במוקדים שונים בארץ. את המיכליות הללו מתפעלים ארגונים ללא מטרות רווח, הדואגים להציע את הפריטים השמישים למכירה במחיר סמלי שמאפשר לרכוש סלי מזון עבור משפחות מעוטות יכולת. את הפריטים שאינם במצב ראוי ללבישה, ארגונים אלו מעבירים למרכזי מיחזור טקסטיל מקומיים או למפעלים תעשייתיים שבהם הם משמשים כמטליות ניקוי. כך או כך, מסירת הבגדים לתרומה היא פתרון נפלא שמסייע להבטיח ששום דבר לא ילך לפח.
 2. מכירת בגדים כפריטי יד שנייה או החלפת בגדים:
  אם יש לכם בגד במצב מצוין שאינכם משתמשים בו מכל סיבה שהיא, העמדת הבגד למכירה באינטרנט או בבוטיק יד שנייה, זו דרך מצוינת לעזור לכדור הארץ וגם לארנק שלכם. ישנן גם רשתות אופנה מסוימות שמוכנות לקבל בגדים למיחזור ומציעות קופון לרכישת בגדים חדשים בחנויות שלהן בתמורה. על אותו משקל, ישנו הטרנד החביב של מסיבות החלפת בגדים, שבמסגרתן ניתן למסור פריטים משומשים במצב טוב, להתחדש בפריטים אחרים חינם אין כסף ולהכיר חברים חדשים.
 3. העברת הפריטים למחזורית בגדים:
  המיחזוריות הן מיכלי מיחזור בגדים הפרושים בשכונות מגורים רבות ברחבי הארץ.השלכת ביגוד משומש למיכל מחזור בגדים ייעודי במקום לאשפה הרגילה, מאפשרת לחברות מיחזור בגדים ומוצרי טקסטיל, למיין את הפריטים ולהפנותם בהתאם למצבם לשימוש חוזר או לגריסה ומיחזור. כך או כך העברת בגדים משומשים למיכל מיחזור בגדים היא דרך מצוינת להפיק מהם תועלת נוספת, במקום הנזק הסביבתי שיגרם בעקבות השלכתם לפח. זוהי אופציה נגישה ונוחה עבור מי שאינו פנוי לעסוק במכירת או החלפת בגדים משומשים ואיננו מוצא למי לתרום אותם.

 

בשורה התחתונה

אז אחרי שלמדנו כיצד ניתן למחזר את הבגדים הישנים שלנו, זה הזמן לרענן את המלתחה עם פריטים קלאסיים, עמידים ואיכותיים מבדים טבעיים שתמיד יהיו באופנה. בחירה בביגוד מבד טבעי מאיכות ושרידות גבוהה, גם היא דרך מצוינת לצמצום פסולת הטקסטיל שאנו מייצרות וליצור לעצמנו מלתחה מרשימה, שימושית, נעימה וברת קיימא, שנוכל ליהנות ממנה למשך שנים רבות ובכך בין היתר, גם לחסוך בהוצאות.

אנג'לי החלה השנה פרויקט ניסיוני של מיחזור יחד עם המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר. הוצאנו קול קורא ללקוחות להחזיר פריטים ישנים של אנג'לי תמורת שובר קנייה למימוש אצלנו בחנויות. את הבגדים הישנים -שחלקם במצב מעולה, וזה היה כיף לראות ולגלות את העמידות של המוצרים,

העברנו למחלקה לטקסטיל לשנקר לקורס מיוחד על מיחזור טקסטיל. במהלך הקורס נעשו ניסיונות רבים ובסוף הקורס הסטודנטים יצרו נייר מהבגדים הישנים. השלב הבא בשיתוף הפעולה המיוחד הזה הוא להצליח לייצר נייר אריזה ממוחזר מהבגדים הישנים של אנג'לי ולתת להם חיים חדשים בצורה אחרת במותג.

 

אצלנו באנג'לי, תוכלו למצוא מבחר רחב של בגדי יוגה ופילאטיס לצד ביגוד יומיומי אקולוגי, העשויים כולם מבדים טבעיים, נושמים, אווריריים ונוחים להפליא. בין היתר, נמכרים אצלנו בגדים איכותיים בעיצובים יפהפיים, העשויים מחומרי גלם ממוחזרים, כדוגמת הפריטים החדשים בקולקציית הכותנה הממוחזרת שלנו, המסומנים בסימן ה- RE.

מוזמנים להתרשם מקולקציית הטקסטיל האקולוגי שלנו ולהתחדש – בואו לבקר!