כמה מילים על יוגה עסקים ותשוקה

לכבוד יום היוגה הבינלאומי כמה מילים על יוגה, עסקים ותשוקה

יום היוגה הבינלאומי נחגג בעולם בתרגולים המוניים, שיעורי התנסות פתוחים, פסטיבלים ואירועי ראווה, תוך הזמנה לקהל הרחב לחוות מעט ממה שיש ליוגה להציע. משמח לראות שיוגה הוא כבר לא מושג איזוטרי השמור לכמה תמהונים, ושכל כך הרבה אנשים מוצאים מרגוע ונחמה בתרגול תנוחות (אסאנות).

חלק מעולמם של מעצבים הוא איתור צרכים והרצון לענות עליהם, ההצלחה מתבטאת ביכולת לתת מענה פונקציונלי ואסתטי. זיהוי ופתרון נכונים משמעותם מוצר חדש וטוב להציע לעולם. נקודת המוצא להקמת עסק של מעצב היא תשוקה אמיתית לעשות מוצר טוב, חדשני, מיוחד ואסתטי וכך להרוויח את לחמו. זו האבולוציה של הדברים, וכך זה נולד אצלי.

לפני כעשור ניסחתי לעצמי מה חסר בבגדי התרגול שלי. היה לי מאוד ברור מה אין, הבהרתי את השפה החומרית והעיצובית, את הפלטה הצבעונית, ואת הכללים והגבולות שבתוכם אני פועלת. הבחירות שלי היו בחלקן מונעות מאילוצים, וחלקן הגדול יותר מתפיסת עולם כנה המחפשת איזון בין כל העולמות, כשרוח היוגה נושפת בגבי.  

לא היתה לי פנטזיה לנהל עסק רב משתתפים. היה לי צורך אמיתי לעצב בגדים שהיו חסרים עבורי, ולנסות ליצור בתוך תעשייה גדולה ודורסנית משהו איכותי ומתחשב במובן הכי רחב ונאיבי של המילה.

אנג׳לי בסנסקריט היא הכרת תודה וברכה. זוהי גם מודרה שפותחת ומסיימת כל תרגול יוגה. מודרה היא מחווה חיצונית שעם הזמן מייצרת תנועה פנימית, לפעמים עדינה, לא תמיד מורגשת, אבל בעלת נוכחות ומשמעות.

היום, כשביגוד אורגני ליוגה הוא כבר טרנד וכל חברת אופנה מנופפת בקולקציה לתרגול, זה נשמע מובן מאליו. אבל לפני 13 שנה, כשכתתי רגליים וניסיתי לעניין שותפים להקמת מותג שכזה, נתפסתי מוזרה, נאיבית ובעיקר לא מבינה את צרכי השוק ועסקים בכלל.

 

מהרבה בחינות היום קל יותר: יוגה הפכה לתרבות פופולרית, לערכי האקולוגיה יש משקל ומקום של כבוד. ומצד שני כשמשהו נהיה פופולרי הוא נחשף ליותר ויותר ביקורת, שיפוטיות, ציניות ואי הבנות, והרעיונות היפים מתחילים להתלכלך בבוץ החיים.

מעבר לתנועה ולשמחה תפקיד היוגה הוא להפוך אותנו ליותר מודעים, יותר מתבוננים אולי גם פחות שיפוטיים.

 

יום היוגה הוא אפשרות עבורי להיזכר בהתחלה להגיד תודה ללקוחות, לעובדות, לספקים ולכל הנוגעים בדבר. אנג׳לי היא חלק קטן משרשרת מזון גדולה המייצרת פרנסה בארץ, מעוררת מודעות לסחר הוגן, אקולוגיה, מיחזור וצרכנות שקולה. וגם בגדים יפים.

נראה לי שאם ניקח את היום הזה ליום של הכרת תודה, אולי אפילו רק לשעה, נמצא נחמה ומשמעות בתוך כל ההמולה.

בתמונות תוכלו לראות את הפרוטוטייפ לבגדי אנג'לי בצילומים משנת 2006

יום יוגה שמח,

גילי

Similar Posts

יום היוגה הבינלאומי 2021

יום יוגה שמח משמח אפילו מרגש לראות את הדרך שהיוגה עשתה בעשור האחרון אל לב האנשים בארץ ובעולם. מעניין להבין את הסיבות לתהליך ואפשר להסתכל על זה מכמה זוויות אבל הכי חשוב בעיני שכל כך הרבה אנשים נהנים ממה שיש ליוגה להציע וכל אחד מחליט מה לקחת ובאיזה אופן לתרגל ולתרגם את אותה דרך עתיקה ונסתרת. […]

Bamboo Season 2021

הבמבוק הוא חומר גלם חדש ומרגש בעולם הטקסטיל. לבדים העשויים ממנו יש זהר טבעי הדומה לזה של המשי, והם בעלי תחושה קלילה ורכה במיוחד. הסיבים נושמים ואווריריים יותר מכל בד טבעי אחר, מה שהופך אותם לחומר מושלם ליצירת בגדי יוגה – הם נותנים מענה לאקלים הישראלי ולצרכים המתעוררים במהלך תרגול גופני. בד הבמבוק הוא 100% […]