כללי

כותנה ממוחזרת

כיום יותר מתמיד, ערכי קיימות נלקחים בחשבון בתהליכי קבלת ההחלטות הנוגעים לעיצוב מוצרי טקסטיל, ייצורם ומכירתם. השימוש בחומרים ממוחזרים, כולל כותנה ממוחזרת, הופך שכיח יותר משנה לשנה ותורם להפחתה משמעותית בטביעת הרגל האקולוגית של תעשיית האופנה העולמית.

מהי כותנה ממוחזרת?

הכותנה הממוחזרת היא בד כותנה שהומר לסיבי כותנה שבהם ניתן לעשות שימוש חוזר במסגרת הייצור של מוצרי טקסטיל ובכלל זה – גם ייצור של פריטי לבוש.

מיחזור הטקסטיל נשען על שני מקורות עיקריים והם:

  1. מקורות טרום צרכניים: אלו כוללים שאריות של סיבי כותנה ותוצרי לוואי מייצור הבד שבהם נעשה שימוש חוזר לטובת ייצור של מוצרי טקסטיל חדשים.
  2. מקורות פוסט צרכניים: כאן מדובר בפריטי לבוש, ריפודים, מגבות ומוצרי טקסטיל לבית המיועדים למיחזור ויצירת פריטים חדשים מהכותנה המרכיבה אותם.

עיקר הכותנה הממוחזרת בתעשיית הטקסטיל, מגיעה מהמקורות הטרום צרכניים, ובהם שאריות של בד כותנה שנחתכו ונותרו מתהליכי ייצור של פריטים שונים. זאת משום שמיחזור כותנה הנשען על המקורות הפוסט צרכניים, כרוך בתהליך של מיון והפרדה מאתגר ויקר יותר, לאור הצורך להפריד בין צבעים ותערובות בדים שונים לטובת תהליך הייצור.

 

למה למחזר כותנה?

כותנה היא סוג הבד הנפוץ ביותר בתעשיית הבגדים העולמית. אולם למרבה הצער, ייצור מוצרי כותנה הוא פוגעני מאוד עבור הסביבה, משום צריכת המים הגבוהה של גידולי הכותנה. בעיות חמורות נוספות הנובעות מייצור מוצרי כותנה, הן השימוש המרובה בחומרי הדברה מזהמים ושאר כימיקלים מזיקים, כדי להגן על יבולי הכותנה מפני מזיקים, לצד הצורך בביעור קרקעות רבות לטובת מטעי הכותנה.

 

ההצדקה למיחזור כותנה בתעשיית האופנה

לאור האמור מעלה, ככל שהצריכה הגלובלית של כותנה ומוצריה גדלה – מגמה שנמצאת בעלייה תמידית הודות לצמיחה האדירה של תעשיית האופנה המהירה, כך יותר ויותר משאבים טבעיים נפגעים באופן בלתי הפיך. על מנת שהבגדים שאנו לובשים לא ירכשו במחיר של פגיעה בלתי הפיכה בכדור הארץ, ברור שמשהו חייב להשתנות. כצרכנים, ישנן מספר גישות שבאפשרותנו לאמץ כדי להפחית את כמות הכותנה שאנו צורכים. האחת, היא פשוט לקנות פחות בגדים או לבחור במוצרי כותנה באיכות טובה יותר שיחזיקו מעמד לאורך זמן רב וייתרו את הצורך בקניה תכופה של פריטים חדשים. אפשרות נוספת היא לקנות בגדי יד שנייה או להשתתף באירועי החלפת בגדים.

 

החלופה הטובה לפגיעה בסביבה: מוצרי כותנה ממוחזרים

אולם ישנם פתרונות נוספים שכדאי להכיר, כמו האפשרות לקניית פריטים העשויים מכותנה אורגנית, שגדלה ללא שימוש בכימיקלים מזיקים או בחומרי הדברה רעילים. אופציה מומלצת וסביבתית נוספת, היא לרכוש בגדים מכותנה ממוחזרת. כותנה ממוחזרת היא כאמור בד כותנה שהומר לסיבי כותנה שניתן לעשות בהם שימוש חוזר בייצור מוצרי טקסטיל. זה מאפשר למוצרי כותנה משומשים לשרת תכלית חדשה בתור מוצר אחר, במקום להיזרק לפח ולהגיע למזבלה או לשריפה, מה שיסב לסביבה פגיעה מיותרת נוספת.

 

על היתרונות הרבים של רכישת בגדים מכותנה ממוחזרת

רכישה של בגדים כותנה ממוחזרת מונעת פסולת טקסטיל נוספת ודורשת הרבה פחות משאבים מייצורם של בגדים מכותנה רגילה או אורגנית. זה מה שלמעשה הופך את האפשרות הזו לאופציה הידידותית ביותר לסביבה. השימוש בכותנה ממוחזרת בייצור בגדים ומוצרי טקסטיל מסוגים נוספים, תורמת לניתוק התלות שלנו בכלכלה פוגענית כלפי הסביבה. זהו הצעד הראשון והמתבקש לריפוי העולם ומאפשר שימוש מעגלי בחומרי גלם, לרווחת כולנו.

 

כיצד כותנה ממוחזרת מיוצרת?

עיקר הכותנה הממוחזרת מיוצרת משארית של בדים ורכיבי טקסטיל שנותרו מייצור מוצרי טקסטיל ולא היו בשימוש צרכני. הפריטים מופרדים בתחילה לפי סוג וצבע, לאחר מכן נגרסים על ידי מכונה לחתיכות קטנות יותר ובהמשך – מעובדים לסיבי כותנה גולמיים המלופפים לחוטי כותנה שניתן לבצע בהם שימוש חוזר לייצור מוצרי כותנה חדשים.

 

היכן ניתן לרכוש בגדי כותנה ממוחזרת?

קולקציית בגדי הכותנה הממוחזרים שלנו באנג’לי נוצרה תוך שימת דגש על מעגליות ושימוש מוגבל בחומרי גלם בתוליים. מיחזור בדים מייצג בעינינו התרחקות מתבקשת מהכלכלה הלינארית המיושנת הנשענת על ייצור, שימוש והשלכת מוצרים, לטובת כלכלה מעגלית שבה נעשה שימוש חוזר בחומרי הגלם המשמשים לייצור סחורות למשך זמן רב ככל האפשר. על ידי שילוב בין כותנה ממוחזרת לכותנה אורגנית איכותית, הצלחנו לפתח קו שלם של בגדי יוגה, פילאטיס ופנאי ידידותיים מאוד לסביבה, עמידים, נעימים, נוחים ומחמיאים להפליא.

 

הצטרפו אלינו למאבק לשמירה על הסביבה על ידי הקפדה על צרכנות אחראית, הוגנת ומשתלמת, ונסו את הפריטים הנהדרים מקולקציית ה- RE שלנו – בואו לבקר!