כללי

יום האישה הבינלאומי 2021

בשיחת צוות של יום ראשון הגענו מהר מאד לדבר על יום האישה הבינלאומי שחל היום.
השיחה הספונטנית התעוררה מפוסט של מישהי בפייסבוק על למה בעצם עדיין מציינים את היום הזה בדרך מעט מיושנת עם תמונות נשיות קלאסיות ופחות מידי דגשים לנושאים בוערים על סדר היום. אולי הקישור ביום הזה צריך להיות למעשים של נשים שעוררו השראה, שנתנו כוח והזיזו באמת סדרי עולם ותפיסות מיושנות. ואולי אפשר גם וגם 🙂
כל אחת מאיתנו נזכרה באישה שהעניקה לה אור בשלב כזה או אחר בחיים שלה, נשים שפעלו בעבר או שהן חלק מהתרבות העכשווית, חיות את האומנות הפרטית שלהן ומפזרות כוח נשי בעולם:)
         הנה כמה נשים  שריגשו או שמרגשות אותנו בדרכן האישית כל אחת מתחום קצת אחר, מקוות שיהיו גם בשבילכן מרוק לאור והשראה.
יהודית ארנון, מייסדת להקת המחול הקיבוצית, כלת פרס ישראל למחול, הייתה כיראוגרפית ורקדנית ישראלית.
הסיפור המפורסם על יהודית היה באשוויץ, היא רקדה בפני האסירות וסירבה לרקוד בפני הנאצים, היא נענשה על כך ועמדה יחפה בשלג 24 שעות. בזמן הזה היא נדרה נדר לנצח אותם, לעלות לארץ ולהקים להקת מחול ישראלית. היא האמינה שאין דבר שאתה רוצה ולא יכול להשיג. הגישה שלה לריקוד הייתה טוטאלית, ובאה יחד עם כל דבר שעשתה. ובאמת כמו שנשבעה לעצמה, היא עסקה במחול מיומה הראשון בארץ ועד מותה.
International women's day

International women's day

פר' נרי אוקסמן, מעצבת ישראלית אמריקאית, שיסדה את התחום "אקולוגיית חומרים" המשלב את הפיתוחים הטכנולוגיים של העיצוב הממוחשב, הביולוגיה הסינתטית והייצור הדיגיטלי (המוכר גם כהדפסת תלת-ממד) לצורך הפקת מבנים מתכלים, חפצי זכוכית והמבניות ובגדים העשויים מפיסה אחת של אריג משי. מקורות ההשראה שלה הם עולם הטבע והפילוסופיית עיצוב שלה מושתת על חיבור מקורות ייצור זהים לתהליכים בטבע, תוך שמירה על הסביבה ולמידה מתמדת:
"הטבע הוא מהנדס ובנאי מבריק. הוא יודע לייצר צדפות חזקות פי שניים מהקרמיקה החסינה ביותר שבני אדם יודעים לייצר, והוא מפיק סיבי משי חזקים פי חמישה מפלדה. הטבע יודע גם ליצור צורות רב שימושיות. עלה פשוט יודע לתמוך בעצמו מבחינה מבנית וגם לבצע פוטוסינתזה."
היא מובילה את קבוצת המחקר Mediated Matter במכון הטכנולוגי במסצוסס, MIT' מציגה בגלריות ומוזיאונים ברחבי העולם, מרצה וחוקרת.
International women's day
ויסלבה שימברוסקה- כלת פרס נובל לספרות, משוררת פולנייה שהייתה הבחירה הראשונה שלנו למי היינו רוצים להזמין לכוס קפה. אישה עם סיפור חיים מעורר השראה, שלא ויתרה על דרכה האומנותית, בנתה את עצמה ואת הקול הייחודי שלה והגיעה להיות מוכרת בכל העולם. סגנון הכתיבה שלה היה ייחודי, הצליח להציג נושאים גדולים, במין פשטות ותמיד עם הפתעה במסר ובמשמעות של הטקסט.
International women's day
ונדה סקרברלי-   Yoga must not be practiced to control the body: it is the opposite, it must bring freedom to the body, all the freedom it needs.’
הנוכחות הנשית שלה בעולם היוגה הביא קול נשי מובהק היא למדה הקשבה לגוף, שמרה על תהליכי לימוד אישיים, סבלנות רכות והקשבה. הפוקוס שלה היה על שימוש בנשימה כוח הכבידה ומרכז האנרגטי של עמוד השידרה. ונדה התחילה לתרגל בגיל 50 כמעט ונעשתה לחזקה, גמישה ומובילה. היא חייתה עד גיל 91 והייתה אישה ואישיות מרשימה שהשאירה מורשת חזקה ונושמת עד היום.

International Women's Day