כללי

חיים ירוקים

אנשים רבים בעולם מעוניינים לסגל לעצמם כיום אורח חיים ירוק מסיבות שונות. בין אם מדובר ברצון להיטיב עם הסביבה, שיקולי חיסכון בהוצאות או השאיפה להנחיל ערכי קיימות לדורות הבאים – חיים ירוקים מספקים מענה בכל ההיבטים הללו ובהיבטים רבים נוספים.

טיפים ירוקים שניתן ליישם בבית

יצירת משק בית ידידותי לסביבה, היא דרך לסגל לעצמנו אורח חיים ירוק ולהפחית באופן ניכר את טביעת הרגל האקולוגית שלנו. הטיפים הבאים יכולים לעזור לכם להפוך גם את הבית שלכם ידידותי יותר לסביבה על ידי ביצוע שינויים פשוטים למדי בהרגלי היומיום שלכם:

 

צרו פחות פסולת

להרגלים יומיומיים רבים המובילים ליצירת פסולת מיותרת, יש אלטרנטיבות ירוקות כיום.

כך למשל, רכישת בקבוק מים רב פעמי מייתרת את הצורך בנשיאת מים בבקבוקי פלסטיק. גם שימוש בשקיות רב פעמיות בביצוע קניות, מייתר את הצורך בשקיות ניילון שיזרקו אחר כך ויהפכו למפגע סביבתי. דרך נוספת להפחית את פסולת הנייר שאנו מייצרים, הם לבקש מספקים ונותני שירותים לשלוח לנו את פירוט העסקאות והחיובים, ואת החשבוניות למייל, כדי שנוכל לשלם את החשבונות שלנו באופן דיגיטלי.

 

צרכו תוצרת מקומית

ככל שהמרחק שהמזון שלנו עובר מהיצרן לשולחן הוא קצר יותר, כך היצור שלו גוזל פחות אנרגיה. רכישת מוצרי מזון בייצור מקומי ורצוי הישר מהמגדלים והחקלאים, מצמצת באופן משמעותי את הנזקים הסביבתיים ותורמת על הדרך לכלכלה המקומית. הדבר נכון אף יותר אם מדובר במזון אורגני הגדל ללא שחרור של כימיקלים מזיקים לסביבה.

 

כבו אורות ביציאה מחדרים

כיבוי האורות בחדרים ריקים בבית ובמשרד, הוא טיפ פשוט מאוד ליישום שתורם לחיסכון משמעותי באנרגיה במצטבר. בנוסף, מי שמעוניין לחסוך באנרגיה יכול להפחית את השימוש באמצעי תאורה מלאכותיים על ידי ניצול של התאורה הטבעית שמספקת השמש במרבית שעות.

 

השתמשו בחומרי ניקיון ידידותיים לסביבה

אף שניקיון אינו בגדר מותרות, לחלק נכבד ממוצרי הניקוי הנמכרים ברשתות השיווק יכולה להיות השפעה שלילית מאוד על הסביבה, שלא לדבר על הבריאות שלכם. הבשורה המעודדת היא, שניתן בקלות רבה לרקוח חומרי ניקוי בריאים ואקולוגיים באמצעות מרכיבים נפוצים שזמינים בכל בית, כמו אבקת סודה לשתייה וחומץ שיותירו את הבית שלכם נקי ומבריק, ללא תופעות הלוואי המזיקות.

 

מצאו אלטרנטיבות לזריקת חפצים משומשים

אובייקטים שנראה כי אינם משמשים אתכם יותר עשויים להתברר כשימושיים למדי עבור מישהו אחר. לכן לפני שאתם ממהרים לזרוק חפצים לפח, בדקו אם ניתן למחזר אותם, לתרום אותם או אפילו למכור אותם למישהו אחר. ייתכן גם שהפריט עשוי להתאים לשימוש חוזר בצורה כלשהי – כגון הפיכת צנצנת זכוכית לאדנית לעציץ או שימוש בצמיג בלוי כנדנדה בחצר.

 

העדיפו מוצרי בד על פני נייר

שימוש במוצרי טקסטיל ובפרט כשמדובר על טקסטיל ממוחזר – הוא חלופה ידידותית יותר לסביבה משימוש בנייר. סמרטוט בד, למשל, יכול להחזיק מעמד במשך שנים, בעוד שנייר משומש נזרק מיד. לכן כדאי להשתמש במטליות בד לעבודות ניקיון, במפיות בד לארוחות ובחיתולי בד לילדים. כך תוכלו גם למחזר מוצרי בד שאינם משמשים אתכם עוד, כמו טי שירטים ישנים או בלויים, שיכולים להפוך בקלות לסמרטוט לניקוי חלונות או רצפות.

 

רתמו למאמץ גם חברים ובני משפחה

כל אדם נוסף שתעודדו לאמץ הרגלים אקולוגיים, יכפיל את ההשפעה החיובית שלכם על הסביבה. למדו את ילדיכם על מיחזור ושימוש חוזר בחפצים ובגדים, בבית, עודדו חברים ובני משפחה אחרים לחשוב ירוק, ובתוך זמן קצר יחסית, תוכלו לראות איך המודעות הסביבתית בסביבתכם, הולכת וגדלה.

 

לסיכום

במדריך זה סקרנו כמה טיפים ירוקים שנועדו לסייע לכם לסגל לעצמכם הרגליים ברי קיימא וידידותיים לסביבה. חשוב לדעת כי גם ליישום של חלק מהצעדים הללו בלבד, יש תרומה משמעותית מאוד לשמירה על כדור הארץ וצמצום טביעת הרגל האקולוגית שלנו, שהיא חיונית גם לשיפור איכות החיים שלנו בהווה וגם עבור הדורות הבאים.

מאחר ואורח חיים ירוק מתחיל בבחירות היומיומיות שלנו, אצלנו באנג'לי תמצאו בגדי יוגה, פילאטיס, פנאי והלבשה תחתונה, העשויים חומרים ממוחזרים ובדים אורגניים טבעיים ונושמים, כמו כותנה אורגנית ובמבוק, אשר עומדים בתקנים המבטיחים מזעור של הנזקים הסביבתיים הכרוכים בתהליך הייצור למינימום האפשרי לצד סחר הוגן. זאת מתוך אכפתיות אמיתית ואהבה לכדור הארץ והנפשות החיות בו כאחד.