כללי

בדים טבעיים מול סינטטים – מדריך סוגי בדים ואיך לבחור?

אנג'לי מיומה הראשון מעלה את נושא המודעות לטקסטיל אקולוגי, אחריות סביבתית וסחר הוגן. רוב האנשים לא משקיעים הרבה מחשבה על הידיעה שלבגדים שהם לובשים יש השפעה סביבתית משמעותית וארוכת שנים. למעשה, רוב האנשים לא מכירים לעומק את ההבדלים בין סוגי הבדים שונים, היתרונות והחסרונות שלהם והאופן בו הם משפיעים על החיים של כולנו.

מאמר זה מתאר את ההבדלים בין סוגי בדים שונים ואת השיקולים השונים העומדים בפני מי שמעוניין ללמוד עוד על צרכנות נבונה ואחראית בעידן המודרני.

מהם בדים טבעיים ומהם בדים סינטטיים? 

בדים טבעיים הם סוגי בד שעשויים מחוטים מחומרים טבעיים כמו צמחים, בעלי חיים ומינרלים. החומרים הגולמיים האלה מעובדים לחוטים אשר נטווים או נתפרים יחד ליצירת בד טבעי.

החלוקה הגסה של סוגי בדים טבעיים היא בין בדים טבעיים על בסיס צמחי כמו למשל בד כותנה, פשתן ובמבוק, ובדים טבעיים מעולם החי כמו למשל משי, צמר ועור.

בדים סינטטיים הם בדים שיוצרו מחומרים סינטטיים, אשר לרוב מתבססים על הליך יצור כימי כלשהו. בתהליך זה חומר סינטטי מעובד ליצירת סיב סינטטי שממנו ניתן ליצור בד סינטטי. תעשיית הטקסטיל החלה ביצור של סיבים סינטטיים כתחליף זול יותר לבדים הטבעיים.

יש מבחר גדול מאוד של סוגי בדים סינטטים כמו למשל בד אקרילן, בד פוליאסטר, בד ויסקוזה, בד פוטר ועוד. כיוון שתהליך היצור של בדים אלה משתמש בחומרים שאינם מתפרקים ביולוגית, יש להם השפעה סביבתית משמעותית ומתמשכת. כיום יש אלטרנטיבה של בדים מפוליאסטר ממוחזר ובדים סינטטים אחרים אבל המגע שלהם עדיין מגע של בד סינטטי.

 

היתרונות של בדים טבעיים

בדים סינטטים הם בחירה מועדפת בתעשייה לא רק כי קל יותר ליצר אותם בצורה המונית, אלא גם כי יש להם יתרונות ביצירת בדים קלים, לא מתקמטים ונמתחים. לכל בד סינטטי יש לפחות תכונה אחת שמקנה לו יתרון כזה, למשל אלסטן בד נמתח, ויסקוזה בד קל במיוחד, פוליאסטר בד עמיד וכדומה.

אבל, על אף היתרונות האלה, בגדים סינטטים הם אחד המזהמים הגדולים ביותר של תעשיית האופנה כיוון שהם אינם מתפרקים באופן טבעי. זה יוצר כמויות עצומות של זיהום סביבתי שישאר איתנו שנים רבות קדימה.

לבדים טבעיים יש חותם סביבתי קטן יותר כיוון שהם מיוצרים עם פחות התערבות כימית והם מתפרקים באופן טבעי. גם כאן, יש רמות שונות של השפעה סביבתית ויש בדים טבעיים שיש להם השפעה סביבתית משמעותית, למשל כאלה שמיוצרים מצמחים שדורשים כמויות גדולות של מים. אחד הפתרונות האקולוגיים לכך הוא מחזור של בדים טבעיים ליצירת בגדים חדשים וכך להפחית עוד יותר את ההשפעה הסביבתית של תעשיית האופנה על כדור הארץ.

בנוסף ליתרון הסביבתי בדים טבעיים הם בעלי כושר ספיגה טוב ובעלי עמידות גבוהה ולכן הם משמשים ליצירת מגבות, מצעים ומוצרי בד נוספים אשר נמצאים בשימוש תכוף בבית. בלבישה על הגוף הבדים הטבעיים הם בדים נושמים שמאפשרים ויסות טמפרטורה ואוורור של הגוף בעת מנוחה ובעת פעילות גופנית. 

לסיכום, בדים טבעיים הם הבחירה הטבעית למי שמחפש בגדים נושמים, אווריריים וברי קיימא. בין אם אתם מחפשים סוגי בדים לתפירה או מעוניינים לקנות בגדים מחנות, הבחירה הנכונה כוללת שיקולים שאינם רק אופנתיים, אלא גם שילוב של צרכנות עם מודעות סביבתית.

אנחנו ב anjaly מאמינות בפיתוח וייצור מקומי תוך שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה. זו הדרך שלנו להבטיח קולקציית בגדים שהיא לא רק נוחה, נעימה ושימושית אלא גם תואמת את תפישת העולם שלנו, על פיה כולנו חלק ממערכת אקולוגית אחת ועלינו לעשות ככל הניתן לקיים מעגליות והתחדשות בתוך המערכת הזאת. 

אנחנו מזמינות אתכם לבחור בגדים טבעיים ואקולוגיים לפיאלטיס, יוגה וליום יום מתוך הקולקציות השונות באתר ולחפש את סימן ה- RE למוצרים מקולקציית הכותנה הממוחזרת החדשה שלנו.