כללי

אופנת יוניסקס

אופנה היא משהו שכל האנשים רשאים ליהנות ממנו, ללא קשר למין או למגדר שלהם. בתקופה בה הולכים ומטשטשים הגבולות המסורתיים בין המגדרים, זה אך טבעי שגם עולם האופנה יישר קו – עם קולקציות ביגוד המאופיינות בגזרות שמתאימות גם לנשים, גם לגברים וגם למי שבוחרים שלא לסווג את עצמם ולא להיכנע לתכתיבים המוכרים. כך קרה שבגדים א-מיניים ונטולי שיוך מגדרי, הפכו נפוצים ומבוקשים יותר ויותר בשנים האחרונות – ובהחלט נראה שהטרנד של אופנת יוניסקס כאן כדי להישאר.

מה זה יוניסקס ואיך זה קשור לאופנה?

כאשר משתמשים במונח "יוניסקס" בהקשר לסגנונות לבוש, מוצרים או שירותים אחרים – הכוונה הינה לדבר מה שהוא בעל תאימות לשני המינים, כלומר – משהו שגם נשים וגם גברים רשאים להשתמש בו וחופשיים ליהנות ממנו במידה שווה. בהקשר האופנתי, בגדי יוניסקס הם בגדים שנועדו להתאים לשני המינים, ובכך מאפשרים לטשטש את השוני בין גברים ונשים.

 

איך נראים בגדי יוניסקס?

אף שהאסוציאציה שעולה לאנשים רבים כשהם שומעים את המושג "בגדי יוניסקס", היא של גזרות רחבות ורפויות, ושל עיצובים משעממים עד משמימים ובלתי מחמיאים בעליל, האופנה הנייטרלית מגדרית של ימינו היא ההיפך הגמור מכך ומאופיינת בקווים נקיים ואסתטיים מאוד, שמחמיאים לכל אחד. אף שביגוד דו מיני נתפס כטרנד חדשני, בפועל מדובר בפריטי לבוש שהיו חלק מהמלתחה של גברים ונשים כאחד, מאז ומעולם. פריטים כמו טי שירטים, גופיות ומכנסיים, נחשבים מתאימים לכל אחד מהמינים בחברה המערבית ויתרונם בהיותם ורסטיליים מאוד ובעלי יכולת להשתלב במגוון אאופיטים ליצירת לוקים מגוונים. זאת לצד היותם רב שימושיים ונוחים להפליא.

 

סטייל אישי הוא לא עניין מגדרי

אם תשאלו אותנו, סטייל אישי הוא לחלוטין לא תלוי מגדר וגם אין סיבה שיהיה. כיום, אנשים רבים כבר הפנימו את העובדה שניתן לדחות את המסגרת המגבילה והכובלת של זהות מגדרית בינארית, ולאמץ סגנון לבוש התואם את מצב הרוח והלך המחשבה המשתנים שלנו בכל יום נתון, ללא הסטיגמות הארכאיות שנלוו לכך בעבר. מותגים רבים וטובים שזיהו את המגמה, החליטו להרים את הכפפה וליצור קולקציות ביגוד בדגש על הכלה מגדרית וקיימות.

 

השמלה החדשה שלו

אף שנראה כי הביקוש לבגדי יוניסקס נמצא בצמיחה כבר מזה כמה שנים, נראה שמה שתרם להאצת המגמה באופן משמעותי זו מגפת הקורונה ותקופת הסגרים שהגיעה עימה. בעוד שנראה כי השינויים הדרמטיים ביותר מתרחשים בהקשר לבחירות האופנתיות של גברים, גם נשים מאמצות בהדרגה יותר ויותר תלבושות גבריות טיפוסיות. את המהלך המבורך מובילים אח"מים ואושיות רשת כמו הכוכבת הבינלאומית בילי אייליש, שהלוק המזוהה עימה ביותר הוא חולצת טי עם מכנסי אוברסייז קצרים. הדבר תרם לעלייה מתמדת בחיפושים אחר סגנונות דומים בשנתיים האחרונות.

 

מה גרם לעלייה הפתאומית בפופולריות של אופנת היוניסקס?

ההסבר הפשוט ביותר לעלייה בפופולריות של ביגוד נייטרלי מבחינה מגדרית, הוא שזה פשוט משמח אנשים. ליתר דיוק, זה עוזר לאנשים לבטא את עצמם בצורה פתוחה ואמיתית יותר ולהרגיש נוח יותר עם עצמם. אין לא מקרי שהעלייה הזו בפופולריות של בגדים נטולי שיוך מיני או מגדרי, מתרחשת בד בבד עם עלייה במודעות לזכויות להט"ב, והיא קשורה לחלוטין להתרחבות השיח הציבורי בנושאים של מגדר ומיניות. לשמחתנו כיום, גם מי שאינם רואים בעצמם חלק מהקהילה הקווירית, מאמצים את התפיסה שמין ומגדר אינם אמורים להכתיב מה "מותר" או "אסור" לנו ללבוש.

 

היתרונות בבגדי יוניסקס ספורטיביים

גם בתחום בגדי הספורט, בדגש על בגדיו יוגה, אופנת היוניסקס כבר תפסה לעצמה מקום של כבוד ולא במקרה. על מנת שנוכל להפיק את המיטב מהאימונים שלנו, חשוב שנרגיש משוחררים פיזית ונפשית כאחד. בגדי היוניסקס מאופיינים בהיותם קלילים, נושמים ונוחים, ובעיקר – גמישים, הן מבחינת הנראות והן מבחינה חופש התנועה שהם מאפשרים למי שלובשים אותם.

 

בשורה התחתונה

עבור אנשים מסוימים, לבישת שמלה או חליפה, היא דרך להצהיר בריש גלי על זהות מגדרית א-בינארית או על השתייכותם לקהילת הלהט"ב, בעוד שעבור אחרים – זו בסך הכל דרך נחמדה להרגיש משוחררים מההתניות החברתיות המיושנות. אולם השורה התחתונה היא, שזה לא באמת משנה מה אתם בוחרים ללבוש כל עוד זה משמח אתכם.

אצלנו באנג'לי תוכלו למצוא מבחר רחב של בגדי יוגה, פילאטיס ופנאי המתאימים לשני המינים וידידותיים גם לסביבה. רוצים לשטוף את העיניים ולהתרשם בעצמכם מהמגוון? לחצו כאן!