כללי

אופנת יוניסקס

בעולם בו הקווים המגדריים מיטשטשים והולכים, מתבקש בהחלט שגם בתחום האופנה תתרחש מגמה דומה, ובאמת – אנו רואים כיום יותר ויותר קולקציות לבוש המתהדרות בגזרות המתאימות לשני המגדרים כאחד כמו גם לאלו שמעדיפים להימנע משיוך עצמי למגדר כזה או אחר. מגמה זו הובילה לכך שבשנים האחרונות מוצעים למכירה פריטי לבוש בעיצובים א-מיניים ובקווים ללא מאפיינים מגדריים מובהקים. בעינינו אופנת יוניסקס היא בהחלט טרנד מתבקש ומבורך מאוד, הרלוונטי גם לבגדי יוגה ופילאטיס, ונשמח לראות אותו מלווה אותנו גם בהמשך.

על משמעות  המושג “יוניסקס” בהקשר האופנתי ובכלל

המושג “יוניסקס” בהקשרו האופנתי, מתייחס לפריטי לבוש, הנעלה ואקססוריז, המתאימים לנשים וגברים כאחד ללא תלות במין או במגדר. המאפיין העיקרי של קולקציות לשני המינים הוא היותםבגדי גברים ונשים  שאינם נושאים מאפיינים נשיים או גבריים מובהקים ולכן מסייעים לטישטוש ההבדלים בין נשים לגברים. סגנון לבוש זה זכה גם לכינוי “אופנת אנג’נדר” (Ungender) והוא נעשה מבוקש ביותר בעולם המודרני.

 

איך בגדים אנג’נדר נראים?

הבגדים הנייטרליים מגדרית מתאפיינים בעיצוב בקו מינימליסטי, פשוט ונקי, שמחמיא לכל אדם. למרות שבגדים רב מיניים נחשבים בעיני רבים לטרנד חדש, הלכה למעשה זו בסך הכל אדפטציה מודרנית לסוגי בגדים שהיוו מאז ומעולם חלק בלתי נפרד ממלתחתם של נשים וגברים בעולם. בין פריטים אלו ניתן למצוא חולצות טי, מכנסיים כמו אלו, או גופיות בגזרות נייטרליות וורסטיליות, שהן לא רק נוחות מאוד אלא גם רב תכליתיות ומשתלבות מצוין כחלק ממגוון לוקים.

 

בגדי אנג’נדר: בחירה אופנתית שהיא הרבה מעבר למגדר

אנשים רבים הפנימו זה מכבר את העובדה שבחירת סגנון הלבוש שלהם אינה צריכה להתבצע בכפיפות למין או למגדר שלהם. לבישת ביגוד שאינו תלוי מוגדר, מאפשרת חופש בחירה רחב יותר והתאמה של סגנון הלבוש למצב הרוח והלך המחשבה שמלווים את הלובש בכל יום נתון ונתונים לשינויים. זאת ללא הצורך להתמודד עם הדעות הקדומות שנלוו לדבר בעבר. מותגי אופנה רבים ובעלי שם שהבחינו בפוטנציאל הגלום בבחירת בגדים אישית וא-מגדרית, כבר יוצרים מזה כמה שנים קולקציות בגדים הנשענות על עקרונות של קיימות והכלה מגדרית.

 

מה הוביל לעלייה בביקוש לבגדים א-מגדריים?

העלייה בביקוש לביגוד יוניסקס, נמצאת בהתרחבות מתמדת מאז שנת 2020 – כאשר את המגמה מובילים סלבס וכוכבי אינסטגרם וטיק טוק שנהנים לצחוק למגדר בפנים, עם שלל לוקים מסוגננים שבעבר היו נחלתם של בני המין הנשי או הגברי בלבד. הזמרת המפורסמת בילי אייליש, כמו גם נגה ארז שלנו, הן בין הנשים המזוהות ביותר בתעשיית המוסיקה של השנים האחרונות, עם לבישת בגדי יוניסקס בגזרת אוברסייז כמו טי שירטים רחבים ומכנסי ברמודה או ג’אקטים מחויטים בגזרה רפויה.

 

ביגוד נייטרלי מגדרית כדרך לביטוי עצמי

לבישת בגדים נייטרליים מבחינה מגדרית, מסייעת לאנשים להגיע לביטוי עצמי אותנטי ואמיתי, תוך שהם מרגישים בנוח יותר עם גופם, זהותם והעדפותיהם – מיניות ואופנתיות כאחד. עלייה זו בפופולריות לה זוכים הבגדים נעדרי השיוך המיני, היא בין היתר נגזרת של הצמיחה במודעות לזכויות קהילת הלהט”ב, וההתרחבות של השיח הציבורי בנושאי מגדר ומיניות. אולם גם אנשים שאינם חשים כחלק מן הקהילה הזו, מפנימים בהדרגה את העובדה שאין ולא צריך להיות קשר בין מין, מגדר והבחירה מה ללבוש.

 

למה מומלץ לבחור בבגדי יוגה ופילאטיס בדגמי יוניסקס?

אופנת היוניסקס זכתה גם למעמד של כבוד בעולם בגדי היוגה והפילאטיס, ולא במקרה. כדי שניתן יהיה  להפיק מתרגול היוגה או אימוני הפילאטיס את המירב, יש צורך לחוש נינוחים ומשוחררים בפן הנפשי והפיזי כאחד. מאחר וביגוד יוניסקס עשוי לרוב מבדים נושמים וקלים, בגזרות נוחות, אלסטיות או רפויות – הם לא רק מחמיאים אלא מאפשרים חופש תנועה וטווח תנועה מקסימלי למי שלובש אותם.

 

לסיכום

בין שאתם מתעניינים.ות בבגדי יוניסקס כדרך להצהיר על הזהות המגדרית הקווירית שלכם או על ההשתייכות שלכם לקהילת הלהט”ב, ובין אם אתם חפצים בביגוד שאינו כובל אתכם לאילוצים ותכתיבים חברתיים מיושנים – חשוב שתרגישו חופשיים תמיד ללבוש את הבגדים שבהם אתם מרגישים הכי בנוח.

 

בחנות אנג’לי בתל אביב או בחנות האונליין שלנו, תמצאו קולקציות מגוונות להפליא של בגדי יוגה, בגדי פילאטיס ובגדי פנאי ידידותיים לכל המגדרים ולסביבה כאחד. מעוניינים להתרשם מהמבחר? לחצו פה!