סיפורי בדים - למה אורגני?

Anjaly נושאת בגאווה את תקן GOTS לבדים אורגניים. התקן מוכר באירופה, ארה"ב, בריטניה ויפן, והוא מבטיח לכן שכל הבגדים מיוצרים מכותנה ומבדי במבוק אורגניים, נושמים וטבעיים, וכן שהתליך ייצור הבדים נעשה תוך פגיעה מינימלית בסביבה, החל מהקטיף, דרך השינוע, האריגה, הצביעה ועד האריזה. למחויבות
לתקן יש משמעות כלכלית, אבל המשמעות הערכית גדולה יותר

אנחנו אולי לא יכולים להציל את העולם, אבל אנחנו יכולים לנסות, איפה שאפשר, להתנהל בו בעדינות ובכבוד. בנוסף, אנחנו מאמינות שבגדים מכותנה אורגנית אינם רק חלק מאורך חיים אתי ונכון אלא הם גם מאפשרים חופש בתרגול, מגע נכון על הגוף וחיים שהם חלק ממארג גדול יותר של קיום אנושי.

כותנה ממוחזרת

כחלוצת הטקסטיל האקולוגי, אנג'לי מובילה מהלך משמעותי נוסף בדרך לחיזוק המעגל (של ייצור, צריכה ושימוש) עם קולקציית כותנה ממוחזרת שמאפשרת לנו להתלבש בתפישת העולם שלנו. כותנה ממוחזרת נוצרת בתהליך שבו בדי כותנה חוזרים להיות סיבים שיכולים לשמש כטקסטיל חדש. לרוב משתמשים בסיבים ובדים שנותרו במפעלי אופנה וטקסטיל או בבגדים ופריטי בד אחרים שמעולם לא נכנסו לשוק, אף פעם לא שומשו והיו מיועדים לפסולת. באופן הזה כותנה מוצאת את הייעוד החדש שלה בעולם – לא בפסולת אלא בגלגול נוסף שמוליד יופי חדש. כך גם לנו יש חלק במעגל הבלתי נגמר הזה, מעגל של ריפוי ואחריות עלינו ועל העולם.

RE-care:

אולי יותר מכל בד אחר, כותנה ממוחזרת היא באמת חלק ממעגל הריפוי כי היא עשויה מחומרים שקיימים בעולם, ותהליך הייצור (המחודש) שלה חוסך במים ובאנרגיה. 

כותנה ממוחזרת מורידה באופן משמעותי את צריכת המים (94% פחות זיהום של מים) והאנרגיה (98% פחות של פליטת גז).

 

במבוק

הבמבוק הוא חומר גלם חדש ומרגש בעולם הטקסטיל. לבדים העשויים ממנו יש זהר טבעי הדומה לזה של המשי, והם בעלי תחושה קלילה ורכה במיוחד. הסיבים נושמים ואווריריים יותר מכל בד טבעי אחר – מה שהופך אותם לחומר מושלם ליצירת בגדי יוגה: הם נותנים מענה לאקלים הישראלי ולצרכים המתעוררים במהלך תרגול גופני.
• בד הבמבוק הוא 100% טבעי ו- 100% אנטי-בקטריאלי.
• הבמבוק הוא גידול ידידות י לסביבה – אינו צורך חומרי דישון או הדברה וצורך מעט מאד מים.
• קצב הצמיחה המרשים של הבמבוק (זנים מסוימים צומחים בקצב של מטר ליום!) מבטיח כי אין חשש להכחדת הגידול.
• הבמבוק צומח בצפיפות רבה, מה שמאפשר לצמצם את שטח האדמה המעובד. קהילות רבות בעולם עוברות לגידולי במבוק כדי לשמר את השטחים הפתוחים והיערות שסביבן חופשיים מעיבוד

כותנה אורגנית

הכותנה היא אולי מלכת הבדים. הבד נעים, גמיש, רך ונושם, והוא חלק גדול מהחיים שלנו – בבגדים, במצעים ובטקסטיל שמקיף אותנו.
אבל לגידול הכותנה, המהווה 50% מכלל הגידולים לצרכי טקסטיל, יש השפעה שלילית עצומה על כדור הארץ: כ 25%- מקוטלי החרקים הנמצאים בשימוש מפוזרים על שדות הכותנה והם מסכנים את חיי קוטפי הכותנה, מזיקים לקרקע, מזהמים את מקורות המים ובסופו של דבר, נשארים גם בבד שעל עורנו. הכותנה היא גם צרכנית מים גדולה, ולפי הערכות מסויימות, הכותנה היא שתיינית המים הגדולה מבין כל הגידולים החקלאיים.

גידול אורגני מבטיח שהכותנה צורכת מינימום של פגיעה בסביבה, היא גדלה ללא חומרי הדברה וללא כימיקלים, ושיטת ההשקיה מניבה טקסט יל איכותי ואוורירי שמכבד את הסביבה, את המגדלים ואת הלובשים אותו

TENCEL / MODAL

הטנסל והמודל הם משפחה חדשה של טקסטילים, המיוצרים על ידי האדם בשיטות מתקדמות, מעיבוד של עץ וחומרים אורגניים אחרים.
למרות שהתהליך עצמו חדשני, תעשייתי ונשמע רחוק שנות אור מאורגני, הסריג הוא חידוש של ממש בכל מה שקשור לשמירה על איכות הסביבה: הבדים מיוצרים מעצים הגדלים ביערות בפיקוח מחמיר, תהליך הייצור חסכוני באנרגיה, אינו מזהם וטביעת הפחמן הדו חמצני שלו נמוכה במיוחד ולא פחות חשוב, לבד הזה גם כמה יתרונות עבור הלובשים אותו:
• בדים נושמים וסופגי לחות במיוחד.
• אנטי בקטריאליים, כתוצאה מתהליך העיבוד הייחודי.
• בעלי מגע דמוי משי – אווריריים ונעימים למגע
• בעלי עמידות גבוהה לפגעי הזמן, מזג האוויר והסביבה

פשתן

בד הפשתן עשוי מסיבי הגבעולים של צמח הפשתן. הפשתן משרת את האדם כבר למעלה מעשרת אלפים שנים, ובדים העשויים ממנו יוצרו כבר במצרים העתיקה. הוא שימש לבגדי כהנים ואצילים, והיה סמל לטוהר ולהגנה מרע. לצערנו, תעשיית האופנה לא מרבה להשתמש בו בגלל עלות הייצור והטיפול שהבד דורש, אבל בעינינו, התכונות היחודיות שלו מצדיקות את המאמץ:
• מבנה סיב הפשתן מאפשר ספיגה והתייבשות מהירה.
  כך העור שלנו יכול לנשום ולהתאזן בחופשיות.
• לפשתן יש יכולת בידוד תרמית טבעית מופלאה. הוא מקרר בחום ושומר על חום הגוף בקור.
• הפשתן הוא בד אנטי אלרגני, אנטי–בקטריאלי, אנטי–ספטי ואנטי–סטטי. כל כך הרבה אנטי שאנחנו לגמרי בעדו.
• יכולת הספיגה הגבוהה, בשילוב מבנה הבד המיוחד, גורמת לבדי הפשתן לקבל אליהם צבעים בצורה מופלאה. הצבעים אצל ועמוקים יותר, עשירים יותר ותמיד מחממים את הלב.